30 Eylül 2010 Perşembe

OpsMgr Script hatalarını gidermek

Alper bey'den yararlı bilgiler....


Operations Manager, agentlarda Health Service’i memory’de “healthservice.exe” olarak çalıştırır. Internal olmayan işlemler için (Management Pack’lerden gelen workflow’ları çalıştırmak, performans datası toplamak vb) HealthService.exe MonitoringHost.exe isimli instance’lar oluşturur. MonitoringHost.exe performans datası toplayabilir veya Cscript.exe vasıtası ile agent kurulu bilgisayar üzerinde script çalıştırarak birçok monitoring işlemi gerçekleştirebilir.
Bu script’ler bazı durumlarda çalışamaz ve hata verir ve Operations Manager Console’unda script hataları görmeye başlarsınız.
Management Pack Güncellemeleri veya Yapılandırılması
Öncelikl Operations Manager Management Group’unuza import ettiğiniz Management Pack’lerin son versiyonlarını kurmalı ve beraberinde gelen dokümana göre detaylı olarak yapılandırmalısınz. Bununla birlike arama motorlarından genel bir arama yapıp Mangement Pack ile ilgili olası bug’ları temizlmelisiniz. Yapılandırılmamış, import edildiği şekilde bırakılmış Management Pack’lerdeki birçok script hata verebilir.
Antivirüs
Bu hataların birçoğunu, agent kurulu makinelerde Operations Manager script’lernin bulunduğu klasörü (Örn: “C:\Program Files\System Center Operations Manager 2007\Health Service State\Health Service Store)  antivirüs veya uygulama seviyesi güvenlik sağlayan yazılımınızdan exclude ederek giderebilirsiniz.
Windows Server 2003 WMI Güncellemesi
Bununla birlikte http://support.microsoft.com/kb/933061 maklesinde bulunan güncellemeyi x86 veya x64 Windows Server 2003 SP1 veya Sp2′lerinize yüklerseniz Windows Server 2003 üzerinde WMI’ın çalışması ile ilgili birçok hatayı giderecektir.
WMI Buffer’ının Arttırılması
WMI servisinin belirli bir buffer boyutu vardır.Çalıştırılan WMI Script’leri bu buffer’ı doldurursa WMI, servisine “sleep delay” inject ederek yeni objeleri kabul etmemeye başlayabilir. Operations Manger ajanı kurulacak bilgisayarlarda bu buffer’ın registry’den arttırılması önerilir:
“HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WBEM\CIMOM\Low Threshold On Events (B)” değerini 35000000 yapın (default olarak 10000000)
”HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WBEM\CIMOM\High Threshold On Events (B)” değerini 70000000 yapın (default olarak 20000000)
Windows Scripting Host (CScript) versiyonunun yükseltilmesi
http://support.microsoft.com/kb/955360 adresindeki güncellemeyi yükleyerek CScript’in versiyonunu 5.7′ye yükseltin. Bu güncelleme script’lerin çalışırken çok fazla CPU harcaması, script timeout ve eşzamanlı çalışan scriptlerin sebep olduğu hataları gidermektedir. Windows Server 2003 SP1 ve SP2′ye (x86, x64) uygulanır. DNS, DHCP ve Domain Controller’lar için çok faydalı bir hotfix’tir. Aynı zamanda doğası gereği fazla işlemci gücü kullanan VBScript’lerin kaynak kullanımını da azaltır.

Hiç yorum yok: